Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Dünyada Her Sabah İlk Ezan Nerede Okunuyor?

hanne

Uzman Çavuş
Her sabah dünyada ilk ezanın nerede okunduğunu, ilk kameti kimin getirdiğini ve ilk namazı kimlerin kıldığını biliyor musunuz?

Bilindiği üzere Güneş ilk olarak doğudan doğar ve batıdan batar. Bu sebeple gün doğumu ilk olarak en doğudan başlar ve ilk ezan en doğuda okunur.

İşte en doğuda Japonya’da bulunan camii yaptıran kişi ise Mustafa Kemal Atatürk’tür. 1931 yılında kendisini ziyarete gelen Japon Elçisi Torijori Yamada Atatürk’ten Japonyada bir cami yaptırmasını istemiş ve Atatürk bu teklifi kabul etmiştir. 1931 yılında inşa ettirilen bu caminin tüm masraflarını Mustafa Kemal Atatürk karşılamıştır. Her sabah ezanın ilk okunduğu bu camiyi bizzat M.Kemal inşa ettirmiştir.

Milyonlarca yıldır güneş ilk defa oraya doğuyor her sabah. Japonya'nın doğusuna, Rusya'dan okyanusa bir çengel gibi sarkan Kamçatka'ya... Dünyada güneşi ilk görenler Kamçatkalılar.

Kainatın deveranına eşlik etmeye de ilk olarak onlar davet ediliyor her sabah.

Ne kutlu bir davet...

Kamçatka'da başlayan sabah ezanı, sırayla bütün ülkelere uğruyor, meridyenlerde konaklıyor, şehirlerde minareler arıyor kendine. Buhara, İsfahan, Şam, Mekke, Medine, Urfa, İstanbul gür sesli müezzinlerini ezanla buluşturuyor şerefelerde.

Bütün dünyada her an ezan okunuyor... İnsanlık her an kurtuluşa davet ediliyor...

Arap, Acem, Türk, Bosnalı müezzinler hepsi aynı cümleyi tekrar ediyor; Allahu ekber!

bikovali

Onbaşı
evet ilk ezan burda okunur ve ulu onderin buraya cami yaptirdigi dogrudur suanda burasi rusya topraklari icindedir

bikovali

Onbaşı
arkadaslar bu haber dogrudur benim omrum rusyada gecti gezmedigim yer kalmadi ve o camiyi iyi biliyorum namaz kilmak nasip olmadi ama gordum

arkadaslar bu haber dogrudur benim omrum rusyada gecti gezmedigim yer kalmadi ve o camiyi iyi biliyorum namaz kilmak nasip olmadi ama gordum
Ezan ilk nerede okunuyor bilmiyorum ama ,eğer kör değillerse Güneşi ilk görenler Tonga'lılardır.Dünya'yı kağıt üzerine serersek en doğuda Tonga kalır (belki küçük küçük adacıklar vardır).haa dersin ki ''en doğuda olması,Güneşin ilk orada görüleceği anlamına gelmez'' ama malesef tam olarak o anlama geliyor.ama emin olun ilim yuvası ekibi olarak oraya cami yaptırmaya kalksak,yıllardır her Cuma namazında para toplayıp bitiremedikleri Bosna Hersek'teki camiiden daha çabuk biter.Bu nedir arkadaşım ,adamlar 6 yıldır Bosna Hersek'teki camii için para topluyorlar.Hadi onuda geçtim,senin ne işin var Bosna Hersekte ? Bosna Hersek dediğin bölge,gerek İslam'ı gerek diğer dinleri zaten çok üst düzen yaşayan bir ülke,yani çok üst düzey olmasa da Türkiye'den daha kaliteli bir din yapılanmasına sahipler.Ama aklımızda bulunsun ,en doğudaki Kamcatka değil Tongo.Bazıları Y.Zelanda diyor ama adaları hesaba katmıyor onlar,,,

Konuyu saptırdık gene,kusura bakmayın,,,

Üst Alt