Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Evelallah, Eyvallah, Fesübhanallah, Neuzübillah, Hasbünallah, Maazallah, Maşallah, Hay Allah, İnşall

islam73

Uzman Onbaşı
Evelallah: Önce Allah, Allah'ın izniyle manasına gelir.
Eyvallah: Hakla kabul ettik, haktandır. memnunuyeti ifade eder.
Fesübhanallah: Allah her türlü noksandan münezzehdir.
Neuzübillah: Allah'a sığınırız.
Hasbünallah: Allah bize yeter.
Maazallah: Her türlü kötülüklerden Cenab-ı Allah`a sığınmayı ifade etmek için kullanılan bir terkip.
Maşallah: Allah'ın dilediği şey veya Allah'ın dilemesi demektir.
Hay Allah: Hay: f. Eyvah! Vay!, Hay Allah: Vay Allah'ım, Allah'tan yardım dileme,
İnşallah: Allah dilerse manasına gelen "inşallah" kavramı "maşallah" lâfzından mana yönüyle farklılık arzeder. "İnşallah” kelimesi Türkçede, “eğer Allah dilerse” anlamına gelir. Bu yüzden gelecekle ilgili bir dilek ya da niyet belirtecek olduğumuzda, mutlaka “inşaallah” deriz. Çünkü geleceği ancak Allah bilir ve her şeyi dilediği gibi yaratır. Allah’ın dilemesi dışında hiçbir şey olmaz.
Bu gibi ifadeler genel itibarıyla dua ve Allah'a sığınma manaları ifade ettiğinden, bunları kullanmanın dinen sakıncası olmaz. Ancak manalarının bilinerek kullanılması uygun olur.

islam73

Uzman Onbaşı
Maaşallah'in anlami?
Arapça bir kelime olan `maşallah`ın aslı, `Allah`ın istediği gibi` anlamına gelen ma-şa-allah`tır. Günlük hayatta `Allah nazardan saklasın`, `Ne güzel` anlamlarına gelen maşallah, hayret ve memnunluk da ifade eder. Hadislerde nazara karşı `maşaallah, barekallah` veya `maşaallah la kuvvete illa billah` denilmesi gerektiği belirtilir.

Maaşallah,"allah'in yaratici iradesiyle gerçekleşen şey"anlamina gelir.hayret makaminda kullanildiğinda"bu gördüğüm şey.ancak allah'in yaratici iradesiyle gerçekleşir"vurgusunu taşir.
Insanin allah karşisinda,allah'in muhteşem sanati,üstün siyaseti,görkemli yaratişi,karşisinda alacaği tek vaziyet vardir hayranlik .bu makama hayret makami adi verilir.insan allah!a yaklaştikça,o'nun esmasinin varlikta yansiyan tecellilerini daha iyi fark eder.bunun sonucundada hayreti artar.
Hayret etmek,fark etmektir.ilahi sanatin büyüklüğünü bilmeyen fark etmez.fark etmeyen hayrette etmez.olağan içinde gizlenmiş sayisiz mucizeyi fark eder.fark ettiği her bir mucize hayretini arttirir.hayreti arttikça basireti ve feraseti artar.basireti arttikça hayreti artar.

Maşaallah demek,hz ibrahim'in yildiz,ay ve güneş üzerinden onlarin yaraticisina zihni bir intikalgerçekleştirdiği gibi,sanat üzerinden sanatçiya,iil üzerinden faile,eser üzerinden müessire intikal etmektir

islam73

Uzman Onbaşı
Evelallah: Önce Allah, Allah'ın izniyle manasına gelir.
Eyvallah: Hakla kabul ettik, haktandır. memnunuyeti ifade eder.
Fesübhanallah: Allah her türlü noksandan münezzehdir.
Neuzübillah: Allah'a sığınırız.
Hasbünallah: Allah bize yeter.
Maazallah: Her türlü kötülüklerden Cenab-ı Allah`a sığınmayı ifade etmek için kullanılan bir terkip.
Maşallah: Allah'ın dilediği şey veya Allah'ın dilemesi demektir.
Hay Allah: Hay: f. Eyvah! Vay!, Hay Allah: Vay Allah'ım, Allah'tan yardım dileme,
İnşallah: Allah dilerse manasına gelen "inşallah" kavramı "maşallah" lâfzından mana yönüyle farklılık arzeder. "İnşallah” kelimesi Türkçede, “eğer Allah dilerse” anlamına gelir. Bu yüzden gelecekle ilgili bir dilek ya da niyet belirtecek olduğumuzda, mutlaka “inşaallah” deriz. Çünkü geleceği ancak Allah bilir ve her şeyi dilediği gibi yaratır. Allah’ın dilemesi dışında hiçbir şey olmaz.
Bu gibi ifadeler genel itibarıyla dua ve Allah'a sığınma manaları ifade ettiğinden, bunları kullanmanın dinen sakıncası olmaz. Ancak manalarının bilinerek kullanılması uygun olur.

Üst Alt