Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Haydi Arapça Öğrenelim Giriş 1

Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'in de dili olan Arapça'yı öğrenmek ve okuduğumuzu anlamak hepimiz için önemli olsa gerek.. Bu gayeye dair küçük bir katkı sağlamak amacıyla böyle bir konuyu başlatmanın faydalı olacağını düşündüm.. Tevfik ve inayet Allah'tandır. (c.c.)

(Arapça bilgisi iyi olan kardeşlerimizin de konuya katkı sağlamalarını rica ediyorum)

GİRİŞ

Burada öncelikli olarak herkesin Kur'an-ı Kerim bildiğini varsayarak harfler konusunu es geçmek zaman kaybı olmaması açısından yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

En temel olarak Arapça'da isimler iki gruba ayrılırlar.. Marife ve Nekra olarak.. (Belirli , belirsiz olarak tercüme edilebilir)

Elif Lam takısı alanlar Marife , almayanlar nekra olarak isimlendirilirler.. Nekra kelimelerin sonu tenvinle biter.. Marife kelimelerin sonu ise tenvinli değildir.. Buna en güzel örnek Selam'dır. Elif Lam takısı ile ifade edilen Selam şekli Esselamu Aleyküm'dür (Esselamun demek yanlıştır). Takısız olanı ise Selamun Aleyküm şeklindedir.

Elif lam takısının da okunuşu başına eklendiği harfe bağlı olarak değişir. Harfler Kameri ve Şemsi harfler olarak ikiye ayrılırlar.. Kameri harflerde Elif Lam takısındaki "El" ifadesi okunurken şemsi harflerde ise Elif okunduğu halde lam okunmaz kendisinden sonra gelen şemsi harf şeddelenerek okunur.. Kameri harflere dair bir örnek El-Kameru. (Ay) Şemsi harflere dair bir örnek Eş-Şemsü (Güneş)

Not = Fiiller , zamirler , sayılar gibi konular forumdaki diğer konularda işlendiği için anlatım kısmını burada noktalayıp sizleri de bu başlığa dahil etmek istiyorum.. Vakit buldukça İnşaallah çeşitli metinler ekleyeceğim. Beraber çözümlemeye (tercüme etmeye) çalışalım İnşaallah..

Üst Alt