Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Namazı huşu ile kılmak

sahra

Uzman Onbaşı
Allah Teala c.c.şöyle buyuruyor:

"Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir!Onlar ki,namazlarında huşu içindedirler!"

Bilmelisin ki alimlerimizden bazıları ^^huşu^^u, korkma ve ürperme gibi kalbin eylemlerindensayarlar.Bazı alimler ise^^huşu^^u sükunet,sağa-sola bakmamak ve boş şeylerle ilgilenmemek gibi vücudun azalarının eylemlerinden sayarlar.

Hz.Aişe r.a.validemiz şöyle der:
"Rasulullah s.a.v.bizimle konuşur,biz de onunla konuşur sohbet ederdik.Fakat namaza durunca,Allah Teala,nın azameti ile o derece meşgul olurdu ki,sanki ne O bizi tanıyor ne de biz O,nu tanıyor gibi olurduk."

Rasulullah s.a.v.şöyle buyuruyor:
"Kişinin bedeniyle birlikte kalbinin de hazır olmadığı namaza Allah Teala bakmaz!"

Hatem-i Esam rh.a,e namazı nasıl kıldığını sorarlar.Şöyle der:
-Namaz vakti girince güzel bir şekilde abdest alırım.Namaz kılmak istediğim yere gelirim.Bütün azalarımla namaza hazır oluncaya kadar orada bir süre otururum.Sonra namazı kılmak için kalkarım.Kabe iki kaşımın arasında ,sırat köprüsü ayaklarımın altında,cennet sağımda,cehennem solumda ,ölüm meleği Azrail arkamda farz ederek,kıldığım namazın son namazım olduğu düşüncesiyle,korku ile ümit arası bir halde namaza başlama tekbirini alırım.Usulüne uygun olarak tane tane Kur,an,ı okurum.Tevazu içinde rükuu yaparım.Huşu içinde secdeye giderim.Sol ayağımın dış kısmını yere yere yayarak yere oturur,sağ ayağımı baş parmağım üzerine dikerim.Bütün bunları ihlas ile yaparım.Kıldığım namazın kabul edilip edilmediğini de bilemem!"

İmam Gazali.k.s.
Kalplerin Keşfi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt