Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Tevazu hakkında büyüklerin sözleri

hanne

Uzman Çavuş
Tevazu, cahilden veya çocuktan da olsa, hakkı işitince boyun büküp hemen kabul etmektir
Tevazu, karşılaştığı her Müslümanı kendinden aşağı bilmemektir
Baş olmayı seven, iflah olmaz Kendinden daha kötü birinin bulunduğunu sanan kibirlidir
Her nimet sahibi haset edilir Haset edilmeyen tek nimet, tevazudur
Ehli sünnet olan şerefli insan, ibâdet edip yükseldikçe tevazu gösterir Bid’at ehli olan âdi kimse ise, ibâdet ettikçe büyüklenir, herkese tepeden bakar
Tevazu göstermek de kibirdendir Çünkü kendinde bir varlık hisseden tevazu göstermeye çalışır Hâlbuki mütevazı kimse, kendinde bir varlık görmez ki tevazu göstersin
Alçak gönüllü olan kurtulur, kibirli olan yanar
Tanıdık salih kimseleri ziyaret etmemek kibir, fakirleri ziyaret, tevazu alametidir
Hastalarla birlikte oturmamak, doğru sözü kabul etmeyip, münakaşa etmek, kusurunu bildirenlere teşekkür etmemek, fakirin davetine gitmemek kibir alametidir Kibirli olan, salih insan olamaz
Kibir her iyiliğe engeldir, tevazu, her iyiliğin anahtarıdır Kibirli değilim diyen, kibirlidir
Büyüklenerek ben demek Allahü teâlâ ve evliyadan feyiz ve bereketi keser Kusuru başkasında arayan, sevimsizleşir, etrafında insan kalmaz, dost edinemez Herkesi haklı, kendisini haksız bulmadıkça, kendi kusur ve noksanlarını bırakıp, başkasının kusuru ile meşgul oldukça, manevî bakımdan zerre kadar ilerlemek mümkün değildir
Nefsini aradan çeken, herkesle iyi geçinir, huzurlu olur Nefsini aradan çek, kimseyi tenkit etme, kendini beğenme, kendinden iğren Kendinden tiksinmeyen kurtulamaz
Toprak ol toprak, gül bitsin sende,
Ancak topraktır kavuşan güle
Tevazu güzeldir, zenginde tevazu daha güzeldir Kibir çirkindir, fakirde kibir daha çirkindir
Bütün insanlar, beni olduğumdan daha aşağılamak, hakaret etmek isteseler, bunu yapamazlar Çünkü, herkesin hakaret derecelerinden daha aşağı olduğumu bilirim (Ebu Süleyman Darani)
Mahsul, ovadaki sulu ve yumuşak toprakta yetişir, dağda, sert toprakta yetişmez Hikmet de, mütevazı olanın kalbinde gelişir, kibirlinin gönlünde gelişmez Bir kimse, başını yükseğe kaldırırsa, tavana değer ve yaralanır, eğerse tavan ona gölgelik eder ve kendini korur En büyüğünüz, en küçüktür En küçüğünüz de, en büyüktür” buyurdu Yani, kendini büyük gören küçüktür Kendini küçük gören büyüktür (Hz İsa)
Kibirden kurtulmak, tevazu ehli olmak için, yaşlı birini görünce, “Bu benden daha çok ibâdet etmiştir” demeli, genç birini görünce, “Bu benden genç, benden daha az günah işlemiştir” demeli, bid’at sahibi veya bir kâfir gürünce, “Bu, hidayete kavuşabilir, ben de Allah saklasın sapıtabilirim Şu andaki durum değil, netice önemlidir İman ile öleceğimi bilmediğime göre, nasıl kibrederim?” demeli Bid’at ehline kızmak gerektiği hâlde, kibirlenmek caiz olmaz Kızmak başka, kibirlenmek başkadır Bir misal: Bir hükümdar, gözbebeği olan biricik çocuğunu terbiye etmesi için kölesine verip, (Kusur edince döversin) dese, köle, hükümdarın yanında çocuğun kıymetini bildiği için, hatasından dolayı çocuğa kızarsa da kendini çocuktan üstün göremez, ona karşı kibirlenemez Kötülere de bu gözle bakmalı (Onlar hidayete kavuşur da ben imanımı kurtaramazsam halim nice olur) diyerek korkmalı ve kimseye karşı kibirlenmemeli

Üst Alt