Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Yalan Yakayı böyle ele veriyor

hanne

Uzman Çavuş
ABD’li hipnoterapist David J. Lieberman, “Size Kimse Yalan Söyleyemez” adlı kitabında, kandırılanlar için “Yalan dedektörü” olmanın ipuçlarını veriyor.

·Yalan söyleyen kişi göz temasından kaçınır, göz göze gelmemek için elinden geleni yapar. ·Yalan söyleyen ya da bir gerçeği saklayan kişi, ellerini ve kollarını daha az kullanır. ·Kendisine soru sorulduğunda elleri sımsıkı kapanıyorsa ya da avuçları aşağı dönükse bu yalanın ya da kandırmanın sinyalidir. ·Ellerini yüzüne ya da boynuna doğru götürüyor olabilir ama bedeniyle teması sadece bu kısımlarla sınırlı kalır. ·Verdiği cevap nedeniyle içinin rahat olduğunu göstermeye çalışan kişi belli belirsiz kaçamak bir şekilde omzunu silker. ·Yalan söyleyen kişi ayakta dururken ya da otururken konuşma sırasında sırtını dik tutmaz. ·Kendisini itham eden insandan uzaklaşmak isteğiyle muhtemelen bakışlarını kapıya doğru çevirir. ·Konuştuğu insanla ya çok az fiziksel temas kurar ya da hiç kurmaz.·İşaret parmağını ikna etmek istediği kişiye yöneltmez. ·Kendisini itham eden kişiyle arasına bir takım nesneler koyar. ·Bilinçaltından sızan gerçek duygular, düşünceler ve niyetler dil sürçmesi şeklinde ortaya çıkar. ·Karşısındaki kişi anlattığı hikayeye inanana kadar fazladan bilgi vermeye devam eder. ·Sorulara asla doğrudan cevap vermez, dolaylı olarak ima eder. ·Yalan söyleyen kişi, ‘ben, biz ve bizim’ gibi zamirleri ya çok az kullanır ya da hiç kullanmaz. ·Kullandığı kelimeler açık ve net olmayabilir. ·Sorulan soruya oranla aşırı bir tepki gösterir.·Yalan söyleyen kişi, bütün sorularınıza cevap verebilir ama kendisi size soru sormaz” ·Haksız yere suçlandığına sinirlenmez.·‘Gerçeği söylemek gerekirse’, ‘Dürüst olmak gerekirse’ ve ‘Neden yalan söyleyeyim ki’ gibi cümleler kullanır. ·Soruyu önceden düşünmüş ve cevabı hazırlamıştır.·Sorunuzu tekrar etmenizi ister ya da soruya soruyla karşılık verir. ·Konuşmasına, ‘Yanlış anlamanı istemem ama’ gibi bir cümleyle başlar. ·İlginizi dağıtmak için şaka yapar ya da dalga geçer. ·Daha ayrıntılı açıklama gerektiren konuları sıradan bir şeymiş gibi aktarır. ·Hikayesi o kadar inanılmazdır ki, sırf bu yüzden inanırsınız.


 
Üst Alt