Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1900 GÜN 5 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.

1400 Yıl önceki Kuran Ayetlerinde Embriyo

F@lsefe

Uzman Onbaşı
Kuran hiç tükenmeyen mucize isimli kitaptan çıkardığım notları sizinle paylaşmak istedim daha birçok mucizenin anlatıldığı kitabı okumanızı tavsiye ederim
1.)Gerçektende insanı karışımlı bir damla sudan yarattık onu deniyoruz bu yüzden onu işiten ve bilen yaptık
(insan suresi; 2.ayet
Yapılan Analizler sonucu meninin birçok ayrı merkezde üretilen ayrı maddelerin karışımı olduğu anlaşılmıştır., seminal keseciklerden, prostat bezinden İdrar yollarına bağlı Cooper ve mery bezleri gibi salgı bezlerinden salgılanan maddelerin bileşimidir
2.)Gerçektende o,akıtılan meninin bir damlasından erkek ve dişi olarak iki çift yaratandır
(necm suresi 45-46)
Günümüzde hala cinsiyet oluşumunda kadınların rolü olduğunu sanan toplumlar vardır. İnsanda 46 tane kromozom vardır bunların iki tanesi cinsiyet kromozomudur . erkekte xy kadında xx olarak tanımlanır. Spermlerin kimisi x kimisi y kromozomlarını içerir. Erkekteki x kadındaki x le birleşirse kız, erkekteki y kadındaki x le birleşirse erkek çocuk olur. 45 ve 46. Ayettede söylediği gibi cinsiyet belirlemede erkeklerin rolu vardır
3.)Sizi bayağı bir sudan yaratmadık mı? Ve sonra bilinen bir süreye kadar dayanıklı bir yere yerleştirdik
(mürselat suresi 20,21,22. ayetler)Rahim , kadının leğen kemiği boşluğunun tam ortasında gayet güvenli bir yerdir. Rahim sık ve kalın kaslarıyla cenini tüm dış darbelerden korur
4.)Sonra onu dayanıklı bir yerde bir damlacık haline getirdik sonra o damlacığı asılıp tutunan bir şeye dönüştürdük (mümin suresi 13-14. Ayetler)
Sperm follop tüpünden rahme doğru ilerler embriyo bu yolculuğunda follop tüpüne tutunmaya kalkmaz. Embriyo rahme doğru yol alır. Rahme ulaştığında kan damarlarının yoğun olduğu bir yere asılıp tutunur. Artık kuranın bahsettiği asılıp tutulma başlamıştır
5.)Sonra o damlacığı asılıp tutunana dönuştürdük, sonra asılıp tutunanı bir çiğnemlik et haline getirdik (mümin suresi 14. Ayet)Embriyo hem ufaklığından hem de kemiklerinin olmamasından dolayı bir çiğnemlik et görünümündedir. Ayrıca ilginçtir ki embriyo geçirdiği belli aşamada üzerinde diş izleri varmış gibi bir şekle sahiptir. prof.dr. keith l.moore ; ( embriyo 28 günlükken sanki üzerinde diş izleri varmış gibi görünür embriyonun plastikten bir modelini yaptık ve onu çiğnedik ve embriyonun 28 günlük halinin çok benzeri olduğunu hayretle gördük)
6.)…….Sonra bir çiğnemlik et parçasını, kemik olarak yarattık. Sonra kemiğe et giydirdik (mümin suresi 14. Ayet)
Embriyo başlangıçta kemiksiz bir et formundadır. Embriyodaki kıkırdak doku ayette söylendiği gibi sonradan kemikleşmeye başlar. Yine aynen ayetin söylediği gibi sonra da kas etleri oluşarak kemikleri sarar
7.)Sizi annelerinizin karınlarında üç karanlıkta bir yaradılıştan diğer yaradılışa geçirerek yaratmaktadır (zümer suresi 6)
Anne karnındaki cenin çok hassas bir varlıktır. Özel bir koruma olmasaydı soğuk,sıcak,darbeler ona çok zarar verirdi. Anne karnındaki üç bölge onu tüm tehlikelerden korur
1-follop borusu; spermle yumurta birleştikten sonra burada ilerler ve bölünerek çoğalır
2-rahim duvarı; burada asılıp tutunur
3-amniyon kesesi; özel bir sıvı ile doludur. Doğuma kadar gelişimini burada tamamlar
İşte bütün bunları kitabımız kuran-ı kerim 1400 yıl önce bizlere bildirmiş bilim ise yakın bir tarihte bulabilmiş

F@lsefe

Uzman Onbaşı
KURANDA EMBRIYOLOJI MUCIZESI
İnsanın gelişimi hakkında Kuran'daki ifadelerin açıklanmasında yardımcı olmak benim için çok büyük bir zevk. Ben kesin olarak söylüyorum ki bu ifadeleri Hz. Muhammed (sav)'e Allah vermiştir, çünkü bu bilginin çoğu pek çok yüzyıl sonrasına kadar keşfedilmedi. Bu bana şunu kanıtlıyor ki, Hz. Muhammed (sav) Allah'ın elçisidir. (Prof. Keith L. Moore, Toronto Üniversitesi anatomi ve hücre biyolojisi profesörü, seçkin bir embriyolog ve pek çok tıp ders kitabının yazarı)

... İnsan embriyosunun geçirdiği evreler kompleks olduğundan -ki bunu gelişim sırasındaki sürekli değişim sürecine borçludur- Kuran ve sünnetteki deyimler kullanılarak yeni bir sınıflama sistemi önerilmiştir. Önerilen sistem basittir, çok kapsamlıdır ve günümüzdeki embriyolojik bilgiyle tam uyum halindedir. (Prof. Keith L. Moore, Toronto Üniversitesi anatomi ve hücre biyolojisi profesörü)

Son dört yıldır Kuran ve hadislerle ilgili yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, insan embriyosunu bölümlere ayıran yeni bir sistem ortaya çıkmıştır ki, bu MS 7. yüzyılda kaydedildiği için çok şaşırtıcıdır... Kuran'daki açıklamalar MS 7. yüzyıldaki bilimsel bilgiye dayalı olamazlar... (Prof. Keith L. Moore, Toronto Üniversitesi anatomi ve hücre biyolojisi profesörü)

Üst Alt