Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Arapça Gramer Dersi 10

F@lsefe

Uzman Onbaşı
FİİL CÜMLESİ:

Fiil cümlesi: meful(nesne)+fail(özne)+fiil(yüklem)Cümlenin kestirme bir tanımı yapmak istersek (ifade şekli)diyebilirmiyiz?

Şu halde arpaça’da iki çeşit ifade şekli vardır.

1.isimle başladıgında isim cümlesi olarak :ögeleri müptada va haber.

2.fiille başladıgında da fiil cümlesi olarak : fiil cümlesinin diger ögeleri formülde görüldügü gibi,önce fiil,sonra o fiili işleyen kişi( yani fail)daha sonrada fiili işleyen kişinin (failin )yaptıgı işten etkilenen (meful)

bu dizilişe alıştırın kendinizi.
Bu sıralanışı ögrendikten sonra elimizdeki malzemeleri yerli yerince kullanmaktan başka yapacağınız bir sey yok

Formül şu: MEFUL+FAİL+FİİL

Çocuk suyu içti.cümlesini kuramak istiyoruz.
İçti: شَرِبَ

Su : اَلْماَءَ

Çocuk: اَلْوَلَدُ

Önce (fiil) : شَرِبَ
Sonra içme fiilini yapan kişi çocuk (fail): اَلْوَلَدُ

Sonrada cocugun içtigi su (meful): اَلْماَءَ

Fiil cümlesinin üç ögesi var.

1.fiil:gecen derslermizde fiilin üçe ayrıldıgını ve neler oldugunu örgendik.
2.fail:fiil cümlesinin ikinci ögesi.yeri daima fiilden sonradır.fiili yapan kişidir.onun için fiile kim ve ne sorusunu sorarsak cevap veren kelime fail olacaktır.

Örn:
Çocuk düştü. سَقَتَ اَلْوَلَدُ

Kim düştü çocuk şu halde çocuk faildir.ve cümlede yeri hemen fiilden sonrasıdır.herhangi bir kelime fiil cümlesinde fail durumda kullanılırsa son harekesi daima ötreli olur.

Örnekleri okuyun:
Adam bindi: رَكِبَ اَلْرَجُلُ

Çifçi ekti: زَرَعَ اَلْفَلاَحُ

Örgenci okudu: قَرَأَ اَلْتِلْمِيذُ

İşçi giydi: لَبِسَ اَلْعاَمِلُ

3.MEFUL:failin işledigi işten etkilenen isme denirçfiik cümlesindeki yeri failden sonradır.mefulun bulmak istersek fiile neyi ,kimi sorusunu sormamız gerekir.

Çocuk yemegi yedi. اَكَلَ اَلْولَدُ اَلْطَّعاَمَ

Çocuk neyi yedi?yemegi mefuldur.meful kelimelerin son harekesi daima üstünlüdür.

Şu örnekleri okuyun :

Talebe kitabı okuyor: يَقْرَأُ الْتِلْمِيذُ الْكِتاَبَ

Talebe nasihat işitti: سَمِعَ الْتِلْمِيذُ الْنَّصِيحَةَ

Çifçi pamugu ekiyor: يَزْرَعُ الْفَلاَحُ الْقَطَنَ

Adam eşeğe biniyor: ِيَرْكَبُ الّرَجلُ الْحِماَرَ

F@lsefe

Uzman Onbaşı
HELهَلْ

Helهل manası ne oldugunu mu soruyorsunuz hani (cocuk güzeldir)ya da (çocuk su içti mi?) derken cümleyi soru cümlesine ceviren (mi) eki varya işte هَلْ onun arapcasıdır..

bir sey daha söyleyelim de هَلْ ile ilgili söyleyeceklerimiz tamamlanmış olsun .Soru edatı olan هَلْ türkçenin aksine Arapçada cümlenin en başında kullanılır..
eve evet bu cümlenin ister isim ister fiil cümlesi olsun .edatımız iki cümle çeşidinde başınsa kullanılır..

هَلْ mi isim cümlesinin başında هل اَلْوَلَدُ جَميِلٌ (çocuk güzelmidir?)
fiil cümlesinim basında هَلْ شَرَبَ اَلْوَلَدُ اَلْمَاءَ؟ (cocuk su içti mi?)

gördünüz mü?
daha önceden bildigimiz cümlelerin başına هَلْ getirerek (başka hiç bir degişiklik yapmadan)olumlu cümleleri soru cümleleri haline getirebiliyoruz..

bu arada ufak bir okuma kuralımız var .bildigniz sanıyoruz .olsun yine de hatırlatalım.bir isim cümlesinin söyleyi desek hemen اَلْقِطَارُ سَرِيعٌ yada َاَلْتُّفَاحَةُ حُلْوَةُ diyeceginizi biliyoruz.
daha başka cümleler de bildiginize inanıyoruz.örnek için bu ikisini alalım.

اَلْقِطَارُ سَرِيعٌ el kıtaru

1.kelime اَلْقِطَارُ mübtede ve elif lamlı oldugunu hatırlatmamıza izin verin .elif lamın Lam'ını okudunuz. el kıtaru niye diye sormuyoruz.hemen ق harfinin (kameri )harflarde grubuna oldugunu söyleyeceginizi biliyoruz çünkü .Ancak söylemek istedigimiz bu degil. şimdi cümlenin başına soru edatı هَلْ getirelim. اَلْقِطَارُ سَرِيعٌ هَلْ daha acık secik gösterelim istreseniz.HEL EL KITARU okuyun.sakın (hel el kıtaru)diye okumayın.peki nasıl okuyacagız demyin.
HEL İLKITARU ne mi yaptık!hiç bir şey Sadece (elif lamın)(e) sini (i) sesi yaptık..

bakınız..HEL ELKITARU yerine HEL İLKITARU ...

İKİNCİ ÖRNEGE GECELİM. َاَلْتُّفَاحَةُ حُلْوَةُ okuyun desek ET TUFFAHETU evet dogru okudunuz.(elif lam)dan sonra gelen harf ت (şemsi) harf grubundandır.bu grup harflerle harflerle başlayan kelimelrin başlarına (elif lam ) getirilirse elif lamın okunmaz.onun yerine kelimenin ilk harflerini (şemsi) harfi iki defa (yani şeddeli)okuruz..şimdi bu cümlenin başına soru edetı هَلْ i koyalım

HEL ETTUFFAHETU َاَلْتُّفَاحَةُ حُلْوَةُ هَلْ
HEL İTTEUFFAHETU َاَلْتُّفَاحَةُ حُلْوَةُ هَلْ evet aynı şeyi burda da yapıyoruz..

isterseniz biraz soru edatımızı bildigimiz isim cümlesi ile kullanmaya alıştıralım kendimizi .nelel söyleyebiiyorduk hatırlaya çalışın bakalım.(kitab faydalıdır)nasıl diyorduk.(El...ki.. ta..bu) evet tereddütü bırakın da söyleyin(.El kitabu mufidün) güzel gercekten cok güzel.bunu bır de arapça yazın. اَلْكِتَاب ُ مُفِيدٌ (kitab faydalı mıdır) nasıl deriz.cok kolay başına هَلْgetirin? اَلْكِتَاب ُ مُفِيدٌ هَلْ

evet şimdi hel soruların cevabına gelelim.kitab faydalı mıdır? sorusua evet faydalıdır nasıl deriz.işte evet kelimesi........نَعَمْ
şimdi biz size sormuş olalım
cevap verin نَعَمْ اَلْكِتَاب ُ مُفِيدٌ evet faydalıdır.

sadece (evet faydalıdır)demek mii istiyorsunuz.buyrun: مُفِيدٌ نَعَمْ evevt faydalıdır.
kitabın cok u faydalı olduguna inanıyorsunuz. buyrun : نَعَمْ اَلْكِتَاب ُ جِداً evet cok faydalıdır

aşagıdaki örneklere göz atın bakalım:

1.hava güzel midir? هَلْ اَلْجَوُّ جَمِيلُ
evet hava güzeldir. نَعَمْ اَلْجَوُّ جَمِيلُ
evet güzeldir نَعَمْ جَمِيلُ
evet cok güzeldir.نَعَمْ جَمِيلُ جِدًا

2.ev geniş midir?هَلْ اَلْبَيْتِ وَاسِعٌ
evet ev geniştir.نَعَمْ اَلْبَيْتِ وَاسِعٌ
evet geniştir. نَعَمْ وَاسِعٌ
evet cok geniştir..نَعَمْ وَاسِعٌ جِدًا

3.Araba hızlı mıdır? هَلْ اَلْسَّيَّارَةُ سَرِيعَةٌ
evet araba hızlıdır.نَعَمْ اَلْسَّيَّارَةُ سَرِيعَةٌ
evet hızlıdır.نَعَمْ سَرِيعَةٌ