Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Arapça Gramer Dersi 2

F@lsefe

Uzman Onbaşı
besmele.png

SÖZLER KARDEŞİMİZİN İLK DERSİNİN DEVAMIDIR..

2.ders
isimlerin özlelikleri ikiye ayırmıstık şimdi ikincisi özellikten söz edecegim hatırlamınıza yardımcı olayım .erilik dişilik arapcada bazı isimler dişil ya da eril olarak kabul edilir.
Örnegin :
Araba سَيَّارَةٌ
Kadın امْرَأَةً
Pencer نَافِذَةَ
İnekبَقَرَةٌ
Agacشجرة
Kelimeleri dişi oldugunu anladık ama diger dişilikle ne ilgisi var diyeceksizniz.gercektende bir pencerin ,bir arabanın dişi olduklarını düsünmek bizim için bizim dilimiz için saçma bir seydir.ancak hemen şunu ekleyeyim (dilin kendi yapısından çıkmış kelime ve anlamlar)için saçma diye bir şey düşünemeyiz.
-öyleyse biz düşen ,bunları böyle saymak ve (her şeyin bizim dilimizdeki gibi olmayabilecegini)önceden kabul etmektir. Bundan sonra artık ayın erkek ,güneşin dişi oldugunu görürüsek hiç şaşmayacagız.Agacın dişi ve meyvesinin erkek oldugunu karşımısa cıksa hiç mi hiç aldırmayacagız.
Şimdi kuralımıza geçebiliriz.Arapçada kapalı ta( ة) ile biten kelimelr dişildir.
Ağaçشجرة
Araba سَيَّارَةٌ
Resimصُوْرَةٌ
-arpacada yaygın olarak bır türdeki hem erkek hemde dişi varlıklara aynı ad verilir.yanlız dişiligi göstermek üzere isimde bazı dişilik işareti bulunur..
Örn:
Erkek örgenci اَلطَّـالِبُ
Kız örgenciالْطَّالِبَة
Erkek doktor َالْطَّبِيْبُ
Kadın doktor الطَبِيبَةً

İsterseniz kuralımızı verelim.bazı isimler dişidir demiştik dişi kelimerin bazı işareti vardır.isimin sonuna yer alan bu işaretlere dişilik işareti diyoruz.bunlar 3tanedir.şimdilik birini vermekle yetiniyorum.ismin sonuna eklenen yuvarlak ta ( ة) bu konudaki geniş acıklamaları ileride yapacagımdan şimdilik fazlası yersiz olur.

-bu arada kelime dagarcımıza 5 sıfat eklıyelım :

Hasta الْمَرِيْض
Uzun طَوِيْلٌ
Temiz نَظِيْفٌ
Süratli سَرِيْعُ
Çalışkan مُجْتَهِدٍ

Bu isimlerin dişi şekillerini nasıl elde edeceginizi biliyorsunuz.hatırlayalım sonlarına bir ta ( ة) ekleyerek..
مُجْتَهِدَةٌ
طَوِيْلّةً
نَظيفَةً
الْمَرِيْضَةَ
سَرِيْعُة
Not:
Bunlar dişi sayılan varlıkların sıfatları olarak kullanıldıklarında işimize yaracak.
Sonunda bu işaret olmayan isimlerin erkek oldklarını söylemeye gerek yok herhal
Erkek örgenci اَلطَّـالِبُ
Erkek çocuk اَلْوَلَـد

Üst Alt