Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Arapça Gramer Dersi 3

F@lsefe

Uzman Onbaşı

3.ders
Fiil tarif ederken ;zamana baglı olarak bir işin bir hareketin oluşunu bildiren kelimeler demiştik .
-arapçada fiil için üç zaman vardır
1.mazi(geçmiş zaman)
2.muzari(şimdiki zaman)
3.emir(gelecek zamanda bir işin yapılması istenen)
Şimdi bunları sırasıyla görelim..
1.MAZİ FİİL (GEÇMİŞ ZAMAN)
Eylemin anlatımdan önce yapıldıgını bildiren zaman .Geldi;derken Gelmek eyleminin geçmiş zamanda, üçüncü kişi tarafından yapıldıgını anlatırız.
-türkcede geçmiş zaman eylemın yapıldıgını yada kesin kuşkulu olarak bildirecegine göre iki geçmiş zamn vardır..
a)dili geçmiş zamn (geldi)
b)miş lı geçmiş zamn (gelmiş.)

şüphesiz Arapçada da böyledir.Ancak şimdilik bu iki zamanın mazi fiilleri ile karşılandıgını bilelim yeter.

-evet kök; bir kelimenin anlamı bozulmadan parcalanamayan ögesidir.yani kelime nin çekirdegi.örnegin:(içiyor) fiilin kökü (iç)tir.

Dilimizde fiilerin ana kökleri yani emir kipleri esas alınrak bu köklerin sonuna fiileri çekmek veya degişik anlatım şekilleri kazandırmak için bazı ekler ilave edilir.
-bu kökler söz içinde ayrılıkları korur.yerine göre degişikliye ugrayan yalnız sondaki eklerdir.bu ekleri atın, geriye emir kipinin kök harfleri kalır.
-KORKutuluyor fiiline bakın .geriye kalan KORK fiil köküdür.Arapçada ise fiiller baş tarafa ,ortaya veya sona bazı harfler ilave edilerek çekilir, veya degişiklik anlatım şekilleri kazandırılır.bu çekim ve ilavelerde fiillerin kök harfleri kaybolmaz.yanlız bu harflerin yerleri ve hareketleri degişikleri degişikliye ugrar.bu kadar yeter şimdi söylemek istedigimi söyleyebilirim.

Arapcada fiiller:

a)yalın filer
-.genellikle üç harfli (kök harfleri üç tane)
-.cok azıda dört harflidir.(kök harfleri dört tane)

b)ilaveli

diye ikiye ayrılır…

kök harfleri 4 tane olan fiileri şimdilik unutun .inanın ki pek ihtiyacınız da olmayacak bu fiilere ..Biz agırlıgı kök harfleri üc tane olan fiilere verelim.Şimdiye kadar söylemek istediğimiz, çalıştıgımız seyin esasında coktan anlaşıldıgının farkındayız.
-mazi fiilerin üç harfdir.(şimdilik kaydıyla kesin bir kural olarak kabul edebilirsiniz)şimdi bütün mesele::Mazi fiilin bu üç kök harfini yakalamak
-daha önce size şöyle bir şey dedigimizi hatırlıyorum .Arapçada ögrenirken çokça Türkceden faydalanacagız.bunu unutmadık.işte şimdi tam sırası Kitap ,mektup,katip kelimeleri .yabancı mı? Hiç de degil.araplardan bize buyurmuş gelmiş.cokça kulanıyoruz.hiç düşündünüz mü? Ortak manaları nedir? Yazmak degil mi? Öyle ya üçü de dolaylı olarak yazmak fiiliyle alakalı –şimdi de şunu düşünün .bu üç kelimenim ortak harflerini neler?

(KiTaB) (meKTuB) ( KaTiB)

Evet ,evet sizi nereye götürmek istedigimizi anladınız .(yazdı)fiilini üç kök harflerini yakalamaya çalışıyoruz.buldugunuzu sanıyoruz.

K T B

Sıra geldi seslendirme işine öyle Arapca da harfler yalnız başına sessizdirler.ancak harekelerle seslendirilir.hemen kesin bir kural verelim(mazi fiilinin üç harfli oldugunu unutmayın )

1.harf daima üstünlü 3.harf daima üstünlü
Sıra geldi 2.harfe (ortadaki T harfine) tek degişebilir olan harf T ت
-bazı fiilerde üstünlüdür(büyük olasıkla)
-bazı fiilerde esreli
-bazı fiilerde ötreli (cok zayıf bir ihtimal)

Ke Te Be

-bu fiilde harf üstündür.

İşte size yazdı fiili: كَتَبَ

Şimdi de başka bir mazi fiilin üç kök harflerini bulalım.Şurub,meşrubat,şarab kelimeleri Türkçede kullandıgımız kelimeler…üçünde içmek fiili ile ilgili ortak harfleri

Ş R B

Hemen 1. ve 3. harflerle ilgili kuralı uyguluyalım

Şe R Be
Sıra geldi 2. harfe (R) harfine düşünelim
1-üstünlü olması 2- esreli olması 3-ötreli olması üçüncü ihtimal epeyce zayıf kaldı iki ihtimal üstünlü veya esreli meraklanmayım esreli…

Şe Ri Be

İçti: شرب

Ne zamn esreli ne zamn üstünlü ?sormakta haklısınız.cevabımız içinde su serpecek cinsten degil.niye?çünkü fiilin yapısı bu şekılde kurulmuş.bunu böyle duyarak lugat kitaplarına bakarak ezberlemekten başka çıkar yol yok.

Fakat şunu söyleyebılıriz Arapcada ahenk cok önemli
Önce ahenk vardı.sonradan bu ahengin bozulmaması için kurallar konuldu.şöyle bir şey yapabiliriz.gözünüzü kapayın içti filinin ikinci harfini üç ihtimali okuyun ..

Bu üç şekilden hangisi daha cok ahengli bulacagınıza bakın..
1.ve 3. harfin daima üstünlü oldugunu bıldıgımıze göre tek sorun 2. (ortadaki)harfin harekesini bulmak olacak.onuda duyarak yada lugat kıtaplarından ögrenebilirsiniz.olmazsa kulagınıza güveniyorsanız kendiniz bulacaksınız..farkındaysanız,işimiz bayagı eglenceli..bulmaca çözmeye benzedi..ister inanın ister inanmayın yapmaya çalıştıgınızsa bu ögrendiginizi fark etmenizi istemiyoruz..zorlanarak degil,yavaş yavaş tabii bir gelişim içinde ögretelim istiyoruz.. üç beş haftalık derslerden sonra arpçada terennüm etmeye başlasanız,kendinizi cidden başarılı sayacagız…

-mazi fiilerimizin sayısını çogaltalım ‘’alim –ilim malum’’kelimelerinin ortak harfleri bize bildi fiilini verecek .öyle ya alim ,bilen kişi,ilim ,bilgi manasında degilmi..
Buldunuz م ل ع hemen kesin kuralı uyguladıgımızı gördünüz..
Şimdi sıra ikinci harfin ل ın harekesinde esreli… bildi: عَلِمَ

Biraz önce yaptıgımız ahenkli olanı bulma denemesini bu fiile de uygulaya bılırız..şu fiilleri siz düşünün..göreceksinizki :az cok kılık degiştirerek ama temel üç kök harflerini muhafaza ederek türkçde karşımıza çıkacaklar.böylece kendinizi zorlamadan mazi fiilin üç kök harfini bulacaksınız…
Bu yöntemle Arapça fiil dagarcıgmızın yüze yaklaştıgını göreceksiniz.bu yüz fiilde Arapçayı konuşmanız için yeterli.(elli fiille Türkçeyi konuştugumuzu unutmayın .)

Çıktı : خَرَجَ
geldi: حَضَرَ
Topladı: جَمْع
Bildi: عرف
Oturdu: جَلَسَ
Gitti: ذَهَبَ
Baktı: نَظَرَ
İstedi: طلب
Ekti: زرع
İndi: نَزَلَ
Okudu: قرَاَ
Ders çalıştı: درس