Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Arapça Gramer Dersi 5

F@lsefe

Uzman Onbaşı
MUZARİ FİİL

Arapca da fiileri üçe ayrıldıgını biliyorsunuz..
Bu fiilelr için üç zamn vardır.Mazi fiilinin geçmiş zaman tekebül ettigini söyledik.kaç harfli oldukları nasıl elde edildiklerini ve çakımleri nasıl oldugunun gördük…şimdi ikinci fiil ceşidinden ve bu fiilin karşıladıgı zamandan bahsedecgiz.muzari fiilinden Türkçede geniş zamna ve şimdiki zaman karşılar.eylemin başlayıp devam ettiğini yada konuşma anında yapılmakta oldugunu haber verir.geliyorum,gelirim gibi….

Mazi fiilerin üç harfli oldugunu biliyoruz.bu üç harfli nasıl elde edecegimize ilişkin fikirleriniz var sayıyoruz..

Şimdi bu harfleri gecmiş zaman kipinden(mazi)geniş zaman kipine (müzari) nasıl aktaracagımızı görelim.daha acık bir degişikle mazi fiilini nasıl yapacagız.yazdı fiilinin hemen üç harfini söyleyelim..

K T B

Harekesiz oldukları gözümüzden kaçmadı tabi.bırakın öyle kalsın şimdilik .Bu üç harfin başınaYE ي harfini koyun

Ye K T B

Kesin bir kural verelim.muzari fiillerin son harekesi daima ötreli olur…

Ye K T Bu

Farkındaysanız ikinci harfin (T) harekesindeyiz.mazi fiilinde aynı harf bizi epeyce yormuştu.hatırladıysanız.hemen ihtimalleri sıralayalım.ESRE ÜSTÜN ÖTRE
Hangisi? En büyük ihtimali söyleyelim ÖTRE..

Ye K Tu Bu : يَكْتُبُ

Mazi fiilinde oldugu gibi bu harfin harekesi muzari fillindede ancak lugat kitaplarında ögrenilecektir..bunu zamanla ögrenecegimize emin olun ..önemli olan şu mazi fiilinde yaptıgımız degişikligi anladınız mı mazi fiilinin üç harfini alıyor ona bir harf YE ي ekleyipbir takım hareke degişikligi yapıyoruz böylece elde ettigimiz fiilin muzari fiili oluyor…

يَجْلِسُ
Ye C Li Su
Mazinin Harekesi bütün muzari
Basına Degişebilen bu fiilerde aynı
ekledigimiz harf Harfin harekesi burada esreli

Fe Te Ha: فتح YeF Te Hu: يَفْتَح

De Ha Lu: دَحَلَ YeD Hu Lu: يدخل

Mazinin başına ekledigimiz harf YE bu harf muzar’aat harfi diyoruz..

Dört tane müzari harfi var…

ا,
ت
ي
ن
Muzari fiilinde bu dört harften birişle başlaması şarttır..
Bu harflere ETYN harfleri diyoruz..

E………………………….1.ahsı gösterir..
T………………………….2.şahsı gösterir..
N…………………………1.cogul sahsı gösterir.
Y………………………….3.şahsı gösterir..

Ben yazıyorum demek için E KTuBu : اَكْتُبُ

Sen yazıyorsun demek için .T EKTuBu : تَكْتُبُ

Biz yazyoruz demek için N EKTuBu: . نَكْتُبُ

O yazıyor demek için Y EKTuBu: يَكْتُبُ

Devam edecek inş..Diger derste müzari fiilin cekimi verilecektir…

Üst Alt