Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Arapça Gramer Dersi 7...

F@lsefe

Uzman Onbaşı

EMİR FİİL
Eylemin yapılmasını emreder Bir fiilin emir kipini elde etmek için o fiilin önce müzari (şimdiki zaman ) seklini almamiz gerekir.
Örnegin : (Yaz) emrini yapmak istiyoruz..
Önce (Yazıyor) şeklini alacagız.yapalım.. يَكْتُبُ

Mazinin üç kök harfine bir harf eklenir,(ki bu harf fiilin muzari şekline işaret ediyordu.Adı da muzar’aat harfi idi.)

Muzar’aat harfinden sonraki harfin daima harekesiz oldugunu biliyorsunuz.burada da böyle..
Muzar’aat harfinden sonraki harf (ke) ك harfi ve sakin.

Şimdi sırasıyla şunları yapıyoruz. يَكْتُبُ
1.muzar’aat harfini atıp yerine bir hemze getiririz. اُكْتُبْ
2.şimdi de koydugumuz bu hemzenin harekesinin ne olacagını belirleyelim.üç ihtimal var :
a.üstün b.esre c.ötre hangisi?
Muzar’aat harfini attıktan sonra kelime kaç harfli kaldı dersiniz?üç kök harfi tabiî ki!

Bu üç harfin ikincisinin harekesine bakalım.
1.harf ve sakin (cezm) ك
2.harf ve ötreli ت
3.harf ve ötreli ب

Dedik ki ikinci harfin harekesi önemli…şimdi kuralı söyliyelim.bu 2.harf harekesi:

(ötre) ise hemzeninde harekesi (ötre)
(Esre)ise hemzeninde harekesi (Esre)
(Üstün ) ise hemzeninde harekesi (esre)

2.harf ve ötreli.şu halde hemzenin harekesini ötre koyacagız.örnegimize bakalım : اُكْتُبْ

Şimdi son bir işlem daha var.fiil sonunu sakin kılmak .

İşte emir fiili:yaz اُكْتُبْ

Belki cok karışık gibi geldi size .İnanın hiç öyle degil.Bir kere daha aynı işlemleri bir başka fiilde uygulayalım.işte mazi fiili يَجْلِسُ oturuyor.(otur) emrini yapacagız.
Üç işlem var yapacagımız.
1.muzaraat harfini atarız ve yerine bir hemze koyarız.. اِجْلِسْ2.ikinci harfin harekesine göre koydugumuz hemzenin harekesini tespit ederiz.burada ve esreli.
3.fiiilin sonunu sakin yaparız.. اِجْلِسْ

Nasıl ?pek o kadar da zor degilmiş,degil mi?isterseniz bir kez daha deneyelim.
يَفْتَحُ açıyor
1.muzaraat harfini atarız ve yerine bir hemze koyarız.. اِفْتَحْ2.hemzenin harekesini belirle.2.harf ت üstünlü.üstünlü ise hemze esreli olacak.
3.sonunu sakin kıl اِفْتَحْ aç….

Üst Alt