Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 1900 GÜN 5 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.

Cezbe Hakkında Bir Düşünce (Ulvi Hocadan Alıntı)

Bereket Hakkında Bir Düşünce

Bakın Mucizeler Vardır Peygamber Efendilerimiz 'e ait,

Bide Allah Dostu Evliya Efendilerimiz Vardır, Mucize 'nin Evliya Efendilerimiz 'deki bereketi keramettir çoğu zaman bilinçsiz olur, bazen Duayla , bazende kendine ihsan edilmiş güç ve tasarrufla

Keramet 'im İlim Ehlindeki bereketi ise tasarruftur. tasarruf zahir dünyada bilim ve fizik kurallarına aykırı olağan üstü hal oluşturabilmek ve yaşayabilmek demektir

Tasarruf iyidede , kötüdede olabilir, insanlarımızın en çok hata yaptığı ve yanıldığı şey Tasarruf sahipleri ile Evliyaları birbirine karıştırmaktır

tasarrufun bereketi ise Havas İlmidir, ilmi uygulayanlarda açığa çıkar, değişik hal ve oluşumlar

Havas İlminide iyi yada kötü uygulayabilir, insanlarımızdaki ikinci bir hata havas uygulayıcısı herkesi Alim, Evliya, Hacı, Hoca sanmalarıdır yanlıştır

Bakın Mucize Peygamberler 'e Mahsus Haldir sonra bereketi derece derece yeryüzüne dağılır

İlk olarak Evliyalar 'da Keramet olarak kendini gösterir

Evliyalar 'dan ise

Alimlerde, yaşantısı ileriye gitmişlerde, ilim uygulayıcılarına tasarruf olarak geçer, ilim sadece iyilere mahsus bir hal olmadığından kötülerde tasarrufi hallere ulaşabilir

Alimlerden , yaşantısı ileri gitmişlerden ve ilim uygulayıcılarından daha alt seviye ilme ve yaşantıya sahip ilim uygulayıcılarına ve denemecelerine Havas İlmi kuralları olarak geçer

Bu insanlarda iyi yada kötü olabilir

Bu insanlardanda bidat ehli, kafirler, gayri müslimlere ise istidraç olarak geçer, buda Havasın bereketidir

Yani Rahmet peygamber Efendilerimiz 'den başlar safha safha tüm yeryüzüne dağılır

kafir yada bidat ehlinde havasın bereketi olan istidraci hallerin olmasıkafir ve bidat ehli olanın doğru olduğunu göstermez

Aynı şekilde i,yide bulunan havas ve tasarrufun kötüdede olması, kötünün iyi olduğunu göstermez, havas ilminin ise kötü olduğunu göstermez

Tabi bunlar benim düşüncelerim, doğruda olabilir, yanlışta

En Doğrusunu Allah Bilir

Aynı olay cezbe denilen hallerdede geçerlidir

cezbe isteğe dayalı bilinci, etkiye dayalı şeyhi, gruba dayalı havassi, seviyyeye baplı seviyyei, gruba bağlı grubi, cinlere dayalı cinni olabilir

Her cezbe hali Haktır denilemz

şeyhlerdede benzer hal ve durumlar vardır

Her grubun yeryüzünde varlığını çıkarmış olduğu kendi yöntem ve yönetimleri altında tasarruf ve güç sahibi insanlar vardır

halk ve bu insanlar kendilerini çoğu zaman veli yada Evliya zannederler ama aslında değildirler

sadece grupun çıkardığı güç sahibi kişilerdir

zaten şeyhlern çoğunun birbirini kabul etmemesi bundandır

.................................................. .................................................. .................................................. .........................................

Tasarruf alanı farklı olanların birbirinin kimliğini göremeyip tanıyamayarak olan yorumları ve zanları var.

Birbirlerini göremedikleri için Önce Hikmetten Sual Olunmaz Allah Bilir demişlerdir ve kutupluğunu kabul etmişlerdir sonra delilli bir olaya diğer tasarruf alanındaki zatın manevi bakımı erişmediği için mantığıyla birleştiremeyerek yok demesine ve yorumuna, kendince delil zan edinerek bunadı demiştir

Her tasarruf alanın bakış alanı farklıdır ve her tasarruf alanı kendi bölgesini görür bunun içindirki tasarruf sahipleri arasında bu ve ben zeri hadiseler çok olur

Mesela Osmanlı devrinde Mevlana Yunus Emre 'yi Övmüştür , Yunus Emre 'nin Hocası Tapduk Emre 'dir Tapduk Emre Hacı Bektaşi Veli 'yi bulunca bulduk manasına tapduk tapduk demiştir ve bundan adı Tapduk Emre 'ye Çıkmıştır

hacı Bektaşi Veli 'nin büyük talebelerinden biri ise şeyh hasan 'dır , şeyh hasan 'ın talebesi ise pir sultan abdal 'dır ve Osmanlıya muhalif şia taraftarı olduğu için Fatih Sultan Mehmet Han 'ın Hocası ve İstanbul 'un Manevi Fatihi Akşemseddin tarafından idam edilmesine sebep olmuştur

Tüm bunlar tasarruf alanlarındaki farklılık ve tasarruf alanlarındaki farklılaşmadan kaynaklanmaktadır. Buda tasarruf sahiplerinin gün gelip kerametleri 'nin istidraca dönüşerek hataya düşebileceklerini göstermektedir

Akşemseddin İmini yanlıl hatırlamıyorsam cüppe verdiği bir efendiye kzııyor ve cüppeyi geri alırım diyor

Bu Efendide cüppeyle beraber yanan fırına giriyor cüppe içerde yanıyor ama kendine ateş değimiyor ve çıkıyor

Bu durum burdada görülebilir

Tabi bunlar benim bilgilerim ille doğrudur demiyorum

En Doğrusunu Allah Bilir

Ama buda demek değildirki yeryüzünde gerçek Evliya yada Şeyh vede cezbe hali yok, tabiki onlarda vardır Allahu Alem

Ulvi Hoca / 2011

Üst Alt