Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa ya en güzel övgüler

hanne

Uzman Çavuş
Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya; En Güzel Övgüler

ALLAH'ım nurlarının denizi, sırlarının madeni, kullarının gözünün nuru, kâinatın en değerli inci, geçmiş için rahmet, hak yolunda engelleri kaldıran, varlıkların en yücesi, insanların en merhametlisi, en yüksek derece sahibi, saadet kaynağı, yardımcıların en büyüğü, her şeyin en kâmili, ezelilerin başı, ebedilerin sonuncusu, dünyevi varlıklardan arınmış, senin zikrinle meşgul, müşahede âleminin tadına varmış, kutsi sırların kaynağı, geçmişi ve geleceği kendisine bildirdiğin peygamberimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v), ehline ve tahir ashabına rahmet ve merhamet eyle. ALLAH'ım peygamberimiz Hz. Muhammed'in ruhuna, mübarek cesedine, kabrine, kalbine, görünüşüne, duyuşuna, hareketine, sükûnuna, oturuşuna, kalkışına, fasih ve Kur'anî ezeli lisanına, son peygamberin lisanına, onun pak ehline, ebrar ashabına rahmet ve merhamet eyle.

ALLAH'ım kendisine Kur'anı vererek ikramda bulunduğun, üstün kıldığın, yardım ettiğin, yakın kıldığın, rahmetinle suladığın, mekânını yüce kıldığın, ilmin doldurduğun, sevginle mutlu kıldığın, yüce sözünle süslediğin, alemlerin övünç kaynağı, ahlaka güzellik katan, nur-u mübinin, en eski kulun, sağlam ipin, iffetin kalesi, celalinle hakim, cemalinle kerim, Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya; hidayet ışığı ve mevcudatın en hayırlıları, en bahtiyar, pak ve kusurlardan arı, Ahmed-i Muhammed'in ehli ve ashabına salât-ü selam olsun.

ALLAH'ım Hz. Muhammed'e (s.a.v) düğümleri çözen inayet, sıkıntıları gideren güç, kederleri gideren rahmet, sıkıntıları ortadan kaldıran kuvvet nasip eyle.

Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın; Sevgisini Kazanmak için

Ya Rabbi, Ya ALLAH, Ya Hayy, Ya Kayyum, Ey cömertlik ve celal sahibi! Bize lütfûnun en genişini, faziletinin en müstesnasını Kerim ve Rahim isimlerin hürmetine ihsan eyle. (Âmin).

ALLAH'ım, Ya Rahman, Ya Rahim; kulun, elçin, efendimiz, ümmi, resulün, Arap Muhammed'e (s.a.v), onun ehline, ashabına, validelerimiz olan eşlerine, soyuna, ehl-i beytine senin rızana nail olacak, onun hak ettiği salât ve selamlar getirmeyi bizlere nasip eyle. Ona vesileyi, lütfunu, en yüce asaleti, en yüksek makamları ihsan eyle. Onu, kendisine vaat ettiğin makam-ı mahmuda eriştir.

ALLAH'ım senden yine senin zatının keremi hürmetine istiyoruz bizi boş çevirme. Sana; yüce kitabını, asil peygamberin Hz. Muhammed'i (s.a.v), onun yüce ahlakını, onun ecdadı olan İbrahim ve İsmail'i (a.s), sahabesinden Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir'i (r.a.), Hz. Osman Zinnureyn'i, ehl-i beytinden Hz. Ali ve Hz. Fatıma'yı, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i, amcaları Hz. Abbas ve Hz. Hamza'yı, zevleri Hz. Hatice ve Hz. Aişe'yi rehber edinerek yöneldik, bizi kabul eyle!
Ya Rab; peygamberimizin iki atası İbrahim ve İsmail'e (a.s), her ikisinin de âline ve ashabına, mülkünün bahçelerinde, yüce makamlarda, cömertlik yolunda, yüksek derecelerde, lisan-ı ezelin tercümanı olduğu en müstesna iyilik ve güzellikleri ihsan eyle. Onun gelmiş geçmiş bütün günahlarını bağışladığın gibi, bütün sıkıntılarını giderdiğin gibi, bütün müşkilini hall-ü âsân eylediğin gibi onu büyüklüğüne ve şanının layık şekilde bütün peygamberlerin en üstünü ve en yücesi kıl. Sen ki rahmetini dilediğine dilediğin kadar verirsin, bizi de rahmetinden mahrum etme! (Amin).

İlahi Yakınlık ve İlahi Kurbiyet için

Ya Rab, benim varlığım senin ezeliyetindendir, beşeriyetimin varlığı ve onun aydınlığı sendendir, benim varlığımın devamı ancak senin lütfun sayesindedir, beni senin cemalini müşahede etmekten mahrum eyleme, şüphesiz sen her daim mevcutsun ve senden başka ilah yoktur. Eğer yanılır da ileri gidersem, şaşırır da geri kalırsam, sapıtırda yanlış yola girersem beni sensiz bırakma. Bana nefsimi terbiye ederek senin ahlakınla ahlaklanmayı nasip eyle, aramıza hiçbir şey koymadan beni zatına bağla, rabt eyle. Senden başka ilah olmadığına bihakkın şahitlik ederim. Ya Hayy, Ya Kayyum!

Üstün Mertebelere Ulaşmak için
Ey sonsuz ikram ve celal sahibi; peygamberimiz Hz. Muhammed'e, onun ehline ve ashabına sonsuz salât-ü selem ihsan eyle. Velhadulillahi rabbil âlemin.
(Bu virdden sonra on dört defa "Velhamdülillahi vahdehu" zikri okunur.)

ALLAH'ım kendilerine iyilikler bağışladığın peygamberimizin (s.a.v) ehlinin mertebelerine bizleri de ulaştır. Saadeti kübra ve ona böylelikle onlara yakın olma arzusu ver. Daima mevcut olacak makam-ı mahmuda ve hamd sancağının altında toplanmayı bizlere nasip eyle. Peygamberinin geri çevirmediğin mahşerde bizi marifet ve irfan çeşmesinden nasiplendir. Şu ayet ve hadis onun delilidir ve biz de ona iman ettik.

"Söyle, sözün dinlenir; dile dilediğin verilir; şefaat et, şefaatin kabul olunur." "Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın." (Duhâ suresi 93/5).

Ya Rab şüphesiz sen yücesin ve ikram sahibisin.

Ya Rab, izzetinin celaliyle, celalinin izzetiyle, saltanatının kudretiyle, kudretinin saltanatıyla, peygamberinin aşkıyla, boş şeylerden rızık eksikliğinden sana sığınırız. Ey sana sığınanların korunağı, ey sana gelenlerin komşusu, bizi nefsimizin kötü emellerine karşı koru şeytanî isteklerden bizi muhafaza eyle, beşeri kirlerden tahir eyle. Gaflet uykusundan uyanıp sana ulaşıncaya, senin tek ilah olduğunu bihakkın bilinceye, samed sıfatlarının hakikatini müşahede edinceye, beşeri cesedimizden sıyrılıncaya kadar bizleri sırat-ı müstakimden ayırma ve sevgin ile kuşat.

Sen şüphesiz "nerede" ve "nasıl" sorularından münezzehsin, her şey senin kudretinde kalır, her şey seninle kaimdir, her şey senin nimetinle kuşanmıştır. Salih kulların senin yardımınla zafer kazanır, kereminle has kul olunur, senin sayende yükselinir, sen inayetinle şanslı olunur, senin ismetinle korunulur. Senin zikrinden alıkoyacak her şeyden ve senden başkasını hatırlatan her şeyden bizi koru.

Ya Rab, Ya ALLAH; Ya Rab, Ya ALLAH; başarı yalnız sendendir, sana dayandım, sana güvendim.

ALLAH'ım bizleri senin zikrinle meşgul et, bize senden başkasının veremeyeceği her türlü hayrı bağışla. İlahi ilimleri, rabbani sıfatları ve Muhammedî ahlâkı bizlere nasip eyle.

Ya ilahe'l alemîn, akidemizi, hüsn-ü zan, gerçek inanç ve korunmuş hakikat ile güçlendir. Kusurlarımızı saadet, tevfik ve hüsn-ü yakin ile ört. Ayaklarımızı sırat-ı müstakimde sabit kıl. "Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil." (Fatiha sûresi 1/6-7)

Nebiler, sıdıklar, şehidler, salihlerden nimet verdiklerinin yolunda olmayı nasip eyle. Dileklerimizi Ûlü'l-Azm peygamberlerinin azimleri ve keramet sahibi insanların dileklerinle beraber kabul eyle. Ey sana yalvarıp yakaranların rabbi, ey dileyenlere dilediğini veren ALLAH'ım, bizleri senden uzaklaştıran dalaletlerden, rahmetinle uzaklaşmayı lütfeyle. Bizleri inayetinin ve sevginin sayısız nimetleriyle kuşat. Sana yakınlılığımızı ve huzurunda bulunmuşluğumuzu nurlandır.

Bizi yüce Kuran'da zikrettiğin gibi yüce yardımınla destekle. Rahmetinle ve inayetinle bizleri kuşat Ey çok bağışlayan ve esirgeyen rabbimiz. "Ey Rabbimiz! Bizden kabul buyur! Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin" (Bakara suresi 2/127)

Üst Alt