Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Hz Adem'in (a.s) Duası (hz ademin dualari)

F@lsefe

Uzman Onbaşı

Adem (a.s) ve eşi cennette kendilerine yasaklanan ağacın meyvesinden yedikten sonra cennetten yeryüzüne indirilince şöyle dua etmişlerdir:

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَاوَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

OKUNUŞU:"lRabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve il lem teğfir lenâ ve terhamnâ le-nekÛnene mine'l -hâsirîn."
ANLAMI:"Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik,eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz." (Araf ,7/23)
Bu duayı Adem ve eşi ,cennette kendilerine yasak edilen ağacın meyvesinden şeytana uyarak yedikten sonra yapmışlardır.(A'raf,7/19-22;Bakara,2/35-36
"Adem (Vahiy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı,(Bu kelimelerle amel edip Rabb'ine tövbe etti ve affı için yalvardı.Allah'da) bunun üzerine tövbesini kabul etti.Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir,çok bağışlayandır."(Bakara,2/37)
Yüce Allah,Adem (a.s) ve eşinin dualarını kabul etmiş ve onları affetmiştir. İnsanların atası Adem ve havva nın tövbe ve duası ,nesli için örnek olmuştur.
Bu duada yüce Allah, Mü'minlere ;insanın hata edebileceğini, yasak bir fiili işlediği zaman kendi nefsine zarar vermiş olacağını,

Üst Alt