Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 3700 GÜN 10 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

İslamda Özel Hayata Saygı

İslamda Özel Hayata Saygı

Özel Hayatın Gizliliği

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Birbirinizin gizli hallerini araştırmayın

Hucurat Sûresi, 49:12

AYETİN metninde “tecessüs” olarak geçen ifade, “araştırmak, yoklamak, dikkat ve çaba harcayarak bilgi edinmeye çalışmak” anl----- geliyor ki, “casus” sözcüğü de bu sözcükle aynı kökten gelir Kelimenin buradaki anlamı, başkasının gizli hallerini araştırmak; onun açıklanmasından hoşlanmayacağı şeyleri, kusur ve ayıplarını öğrenip ortaya çıkarmaya çalışmak demektir

Ayet, gayet kısa ve net bir ifadeyle bunu bize kesin şekilde yasaklıyor

Bu yasağı birtakım sınırlar içinde hapsetmiyor Birtakım istisnalar getirmiyor “Şu, şu, konuları araştırmayın” şeklinde seçici bir yasak da getirmiyor

Toptan bir ifadeyle, mü’minlere, birbirlerinin gizli hallerini araştırmayı yasaklıyor “Tecessüs etmeyin” diyor ve işi orada bitiriyor!

Bunda, mü’minin Allah katındaki değerini iki ayrı yönden ortaya koyan bir incelik vardır

Bir defa, bu yasak, hukuku korunmuş olan mü’minin açısından, son derece onurlandırıcı bir iltifat içeriyor Bu yasağa riayet edilen topluluk içindeki bir mü’minin rahatlığını düşünün:

Her türlü meraklı bakıştan uzak şekilde, alabildiğine bir özgürlük içinde, özel hayatına en küçük bir müdahale endişesi taşımadan yaşamak nasıl birşeydir!

Hangi eşyanın arkasından bir böcek, mikrofon, kamera gibi bir aygıtın çıkacağından kimsenin emin olmadığı bir dünyada böyle bir rahatlığı hayal etmek bize pek zor geliyor Ama Yüce Allah’ın bir mü’mine lâyık gördüğü hayat aynen bundan ibarettir

İkinci olarak, bu yasağa muhatap olan mü’min de yine bir iltifata mazhar olmuş demektir Çünkü bu yasakta, “Sen dedikodu ve tecessüs gibi aşağılık şeylerle ömrünü heba edecek birisi olamazsın” anlamı vardır

Evet, insanda bir merak duygusu bulunur Ve her duygu ve yetenek gibi, bu da bir hikmetle insana verilmiştir

Eğer insan, İlâhî hikmete uygun bir şekilde merakını yerli yerinde kullanacak olursa, o duygu bir anahtar olur, ona bütün ilimlerin kapılarını açar İnsan onunla göklerin ve yerin sırlarını çözer, kâinatı bir kitap gibi okumayı öğrenir

Yine merak duygusu sayesinde, insan, kendi istikbali hakkında endişeler taşır ve bu endişeler, onu, hayatına çeki düzen vermeye sevk eder Ebedî bir âlemde kendisini nasıl bir âkıbetin beklediğini merak etmeyen bir insan, bu dünya hayatına nasıl anlam kazandırabilir?

Merakını ona lâyık hedeflere yönelten ve yerli yerinde kullanan bir insan için, daha başka şeylerin zaten bir çekiciliği yoktur Hele başkalarının gizli hallerine dair bilgiler, onun merak listesinin en sonunda bile yer almaz Gelin, görün ki, mü’minlerin merakını bu doğal mecrâsından alıkoymak için insan ve cin şeytanlarının başvurmayacağı çare de yoktur Medyanın durumu bu gerçeğin en büyük şahididir

Gazete sayfalarını dolduran, televizyon ekranlarını işgal eden bağırtılarla dünyanın en önemli meselesiymiş gibi sunulan sözüm ona haberlerin ne kadarı bu âyetteki yasağın kapsama alanına giriyor, isterseniz bir hesaplayıverin!

Çıkacak sonuç, İslâm toplumları olarak, bu âyette ders verilen üstün ahlâk ile aramızdaki mesafeyi gösterecektir

İtiraf etmek hoş değil belki; fakat gerçek şu ki, merakımız, peşine düşmesi gereken hedeflerin çok uzaklarında dolaşıyor Mecrâsından sapmış, hedefini şaşırmış meraklar için ise, tecessüs ayıp olmaktan çıkıyor, bir hayat tarzına dönüşüyor Böyle bir hayat tarzının egemen olduğu toplumlarda ise, birbirinin gizli hallerini araştıran komşulardan tutun, yurttaşlarının özel hayatlarına müdahale eden devletlere, yahut birbirinin tüm gizliliklerini uydulardan gözleyen ülkelere kadar bütün yaşam alanları, bu düşük ahlâktan nasibini şu veya bu şekilde alıyor

Gerek şu âyetin açık ve kesin emrini, gerekse Allah Resulü (s.a.s.) ile Sahâbîlerin bu konudaki uygulamalarını önümüze koyduğumuzda ise, şu zamanın anlayışından 14 asır geride değil, belki binlerce sene ileride bir uygarlık seviyesiyle kendimizi karşı karşıya buluyoruz Ve öyle bir seviyede bir hayatın bu dünya üzerinde gerçekten yaşanmış olduğuna inanmak bize zor geliyor

Düşünün ki, Hz Peygamberin (s.a.s) “Şeytan senden korkar” hitabına mazhar olmuş bir Hz Ömer (r.a.) halifeliğinde bir adamı evi içinde içki içerken yakaladığı zaman, adam ona “Sen tecessüs ederek âyete aykırı hareket ettin” cevabını veriyor ve ondan sonra Hz Ömer (r.a) ’e, adamla helâlleşerek geri dönmek düşüyor Hz Peygamberin (s.a.s) terbiyesi altında yetişmiş ve tefsir ilminin bir temel direği olmuş İbni Mesud (r.a.) Hazretlerine de birisini getirip “İşte bu sakalından şarap damlayan adam” dedikleri zaman, o, durumu tahkik etmeye bile ihtiyaç duymadan, “Biz başkalarının kusurlarını araştırmaktan men edildik” cevabıyla meseleyi noktalıyor

Günümüzün egemen anlayışlarına ne kadar uzak düşerse düşsün, bir mü’min için örnek alınacak davranışlar, elbette ki bunlardan ibarettir Bir mü’min, herşeyden önce, bu konuda Rabbinin kendisine vermiş olduğu değeri düşünmelidir Bu öyle yüksek bir değerdir ki, onun herhangi bir şekilde ihlâli, Allah (c.c.) tarafından gelecek “misliyle ceza” sonucunu doğurmaktadır Peygamber Efendimiz, (s.a.s.) “Müslümanların gizli hallerini araştıran kimsenin ayıplarını Allah’ın ortaya çıkaracağını ve onu evinde bile rezil edeceğini” haber vermiştir(1)

Bu yasağın bir tarafında başkalarının gizliliklerini araştırmamak var ise, diğer tarafında da, bir mü’min olarak, kendi özel hayatımızın İlâhî güvence altına alınmış olması gibi bir lütuf vardır

(1) Ebû Dâvud, Edeb: 35

Son düzenleme:

ulvi

Sayfa Yönetici
Yönetici
Yönetici
Ulvi Hocalar
İslami yaşantı 2 türlü tezahür eder insanlarda. Birisi yine ilme dayalı ama insanı şeytanın düştüğü duruma götüren İslam yaşantısı. İkincisi ise Emrolduğun gibi dosdoğru ol Ayeti Şerifine Uygun Olan ve insanı kul eden İslami yaşantıdır.
Amacı kulluk değilde zorluk olan insanlar kendi kafalarına göre dini eğip bükerler öyleki Allah 'ın bile işine karışır ve hüküm verirler. Öyleki kimini şeyh, kimini şıh, kimini gavs, kimini kutup, kimini sahibul zaman ilan ederler.
Ve kendi kafalarına göre ilan ettiği b u evliyalar uğrunada her türlü eğriliği doğru ve sevap sayarlar.
Ateistlerden, kafirlerden tek farkları Allah 'a olan inançları ve ibadetleridir.
Onun haricinde ateistlerin yaptığı hileleri onlarda yapar, menfaatleri gittiğinde ateistlerin verdiği tepkileri onlarda verir, hile ve hurdayla kendilerine makam ve mevki edinirler.
Ama her zaman girdikleri mücadelede yenilmeye mahkumdurlar.
İşte böyle gayet islami yaşantılı ( ! ) insanlar ruhanilerden ilham, his, kerametvari haller, manevi haller gibi mükafatlandırlarak insanların başlarına bela edilirler ve hak , hakikate karşı mücadeleye sokulurlar.
Ve bunu Hak için Allah için yaptıklarını zanneder ve öyle gözükürler ama aslında şeytanın oyuncağı olmuş garip ve zavallılardır.
Bakım ibadetle adam olunsaydı şeytan ibadeti sonucu meleklerin duasına mazhar olmuştu.
Bakın ilimle adam olunsaydı şeytan meleklerin hocası idi.
Dikkat edin şeytanı yaptığı karşısında ne ilmi ne ibadeti kurtarabildi. O zaman herkes yaptığına dikkat etsin.
Artık Allah 'ın işine burnunuzu sokmayı bırakın Allah için Allah 'sızlık yapmayın haşa.
Dikkat edin maneviyatta görüştüğünü iddia ettiğiniz veliler evliyalar hikaye çıkmasınlar.
Bu din zan üzere kabullerle değil gerçeklerle müstakildir.
Ban bak kendini evliya gösteren zavallı kadın, sabrıma az kaldı. Ben az diyeyim sen çok anla. yaptığın bencillikleri, söylediğin yalanlarrı Peygamber Efendimiz 'e Mal Ederek iftira atma.
Yoksa seni bir akıllandırırımki inanki cemaat oluşturmayı bırak bir kişiye bile nasihat vermeye korkarsın.

Adı şeyhten gelir ismi nurdan
Bakınca anlarsınki ilmi şeytandan
Zannederki Peygamber kendine aşık
Zaten dini imanı haramla karışık

Bir maneviyatı var flörte dair
Geylaniler Rabbaniler saz çalar aşka dair
Dünyada harama bakmamış veliler olurlar günahkar
Bu şeyh nurları ne kadar salaklar

hay senin maneviyatına filimleri aratmıyor
manevi hallerinden sonra birde banyo gerekiyor
Al o maneviyatı koy sen cebine
Sadece benziyorsun beş para etmez birine

Hakkında şikayet var bana aktarıyorlar
Dikkat et bu dini senin tekeline sunmuyorlar
Sabırlıyım bozma benim sabrımı
Çıkmasın bir daha ağzından Peygamber Kelamı

İslami yaşantı 2 türlü tezahür eder insanlarda. Birisi yine ilme dayalı ama insanı şeytanın düştüğü duruma götüren İslam yaşantısı. İkincisi ise Emrolduğun gibi dosdoğru ol Ayeti Şerifine Uygun Olan ve insanı kul eden İslami yaşantıdır.
Amacı kulluk değilde zorluk olan insanlar kendi kafalarına göre dini eğip bükerler öyleki Allah 'ın bile işine karışır ve hüküm verirler. Öyleki kimini şeyh, kimini şıh, kimini gavs, kimini kutup, kimini sahibul zaman ilan ederler.
Ve kendi kafalarına göre ilan ettiği b u evliyalar uğrunada her türlü eğriliği doğru ve sevap sayarlar.
Ateistlerden, kafirlerden tek farkları Allah 'a olan inançları ve ibadetleridir.
Onun haricinde ateistlerin yaptığı hileleri onlarda yapar, menfaatleri gittiğinde ateistlerin verdiği tepkileri onlarda verir, hile ve hurdayla kendilerine makam ve mevki edinirler.
Ama her zaman girdikleri mücadelede yenilmeye mahkumdurlar.
İşte böyle gayet islami yaşantılı ( ! ) insanlar ruhanilerden ilham, his, kerametvari haller, manevi haller gibi mükafatlandırlarak insanların başlarına bela edilirler ve hak , hakikate karşı mücadeleye sokulurlar.
Ve bunu Hak için Allah için yaptıklarını zanneder ve öyle gözükürler ama aslında şeytanın oyuncağı olmuş garip ve zavallılardır.
Bakım ibadetle adam olunsaydı şeytan ibadeti sonucu meleklerin duasına mazhar olmuştu.
Bakın ilimle adam olunsaydı şeytan meleklerin hocası idi.
Dikkat edin şeytanı yaptığı karşısında ne ilmi ne ibadeti kurtarabildi. O zaman herkes yaptığına dikkat etsin.
Artık Allah 'ın işine burnunuzu sokmayı bırakın Allah için Allah 'sızlık yapmayın haşa.
Dikkat edin maneviyatta görüştüğünü iddia ettiğiniz veliler evliyalar hikaye çıkmasınlar.
Bu din zan üzere kabullerle değil gerçeklerle müstakildir.
Ban bak kendini evliya gösteren zavallı kadın, sabrıma az kaldı. Ben az diyeyim sen çok anla. yaptığın bencillikleri, söylediğin yalanlarrı Peygamber Efendimiz 'e Mal Ederek iftira atma.
Yoksa seni bir akıllandırırımki inanki cemaat oluşturmayı bırak bir kişiye bile nasihat vermeye korkarsın.

Adı şeyhten gelir ismi nurdan
Bakınca anlarsınki ilmi şeytandan
Zannederki Peygamber kendine aşık
Zaten dini imanı haramla karışık

Bir maneviyatı var flörte dair
Geylaniler Rabbaniler saz çalar aşka dair
Dünyada harama bakmamış veliler olurlar günahkar
Bu şeyh nurları ne kadar salaklar

hay senin maneviyatına filimleri aratmıyor
manevi hallerinden sonra birde banyo gerekiyor
Al o maneviyatı koy sen cebine
Sadece benziyorsun beş para etmez birine