Ezan oldum dinmedim, bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim. Adım Müslüman soyadım Türk benim...
  • ULVİ HOCAM NURKUL HOCAM 2200 GÜN 6 YIL OLDU LÜTFEN GELİN SİZİ ÇOK ÖZLEDİK.. İlimyuvası Yönetim İletişim ilimyuvasi.com@gmail.com

Pratik Arapca 1. Ders belirlilik Takısı اَلْ Harfu't ta'rif.

Gaib

Er
بسم الله الرحمن الرحيم
Amin velhamdulillahi rabbil alemin vessealatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi vessahbihi ecmain. Hayır Kudret elinde Olan Allah celle celaluhu hazretlerine sonsuz hamdü senalar olsun . Onun alemlere rahmet olarak gönderdigi Habibi Ekrem Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimize ve onun Ehli beytine Ashabına (r.anhüm) ve onların izini takip edenlere Selamların En güzeli ile selam olsun.
Öncelikle şunu belirtmek isterimki biz acizane gördügümüz Arapca derslerinde anladıklarımız ve kullanabildiklerimiz kadarı ile bir sistem dogrultusunda bu derslere ibtida Etme kararı aldık. 1. Dersten konu konu başlayarak ilerleme hedefindeyiz. Rabbim Faydalanmayı ve Faydalandırmayı nasip Etsin Amin. 2 konuluk bir ders yapmıstık acizane Ancak Ordaki başlangıc gelişi güzel oldugu icin böyle bir başlık altında tekrar başlamayı ibtida etmeyi murad Ettik Rabbim muvaffak eylesin Amin. Takip eden kardeslerim olursa ve faydalandıklarını bilirsek elbetteki bu derslerdeki şevkimiz aratacaktır. Rabbim cümlemizden Razı ve hoşnut olsun Amin. Elbetteki insanız ve yanlışlarımız hatalarımız var ve olacaktırda. Maksadımız Allah Celle Celaluhu hazretlerinin Rızasını kazanmaktır. Gayret bizden ve Tevfik inayet başarı muvaffakiyet Allah Celle Celaluhu hazretlerindendir. Dedikten Sonra ;

اَلْ Belirlilik Takısı​
Belirlilik takısından maksat şudur. 2 kişi konusuyor 1.cisi Tahir Digeride Osman olsun.

Osman; Nasılsın Tahir
Tahir; Hamd olsun Osman sagol.
Osman; Cocuk nasıl acaba iyi oldumu . ( Şimdi burda Cocuk dedi ama hangi cocuk) Tahir cevap veriyor.
Tahir; Hangi cocuk Osman?
Osman; Amcanın Cocugu Tahir. (Evet burda Cocuk belirli bir cocuk oldu Oysaki ilk soruda her hangi bir cocuk olabilirdi Artık Konumuz olan اَلْ takısı devreye giriyor.)

Bu şekilde tarif etmeyi uygun bulduk Acizane yani belirli bir nesneden yada kisiden bahsederken biz başına اَلْ takısı getiririz.
Örneklendirecek olursak; قَلَمٌ Herhangi bir kalem اَلُقَلَمُ belirli bir kalem.
وَلَدٌ Herhangi bir Cocuk اَلْوَلَدُ Osmanın Sordugu belirli bir cocuk,
بَيْتٌ Herhangi bir Ev اَلْبَيْتُ Belirli bir ev,
كِتَابٌ Her hangi bir kitap اَلْكِتَبُ Belirli bir kitap.
Burda şu kuralı bilmek lazım gelirki; اَلْ takısı alan kelime tenvin kabul etmez. ve اَلْ takısı başına geldigi kelimenin Sonunu (ُ) yapar .
كِتَابٌ اَلْكِتَبُ 'da oldugu gibi.
devamı gelecektir bi iznillah Selam ve dua ile.

Üst Alt